به نظر رسیدن سوریه مذاکرات اخبار بین الملل

به نظر رسیدن: سوریه مذاکرات اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اجتماعی مسافران بی‌خانه

با از بین بردن منزل مسافرها سفر در کشور عزیزمان ایران لاکچری می شود مدیر کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران: از بین بردن منزل مسافر تنها پاک کردن صورت مسأله اس

مسافران بی‌خانه

مسافران بی خانه

عبارات مهم : ایران

با از بین بردن منزل مسافرها سفر در کشور عزیزمان ایران لاکچری می شود مدیر کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران: از بین بردن منزل مسافر تنها پاک کردن صورت مسأله است

خانه مسافرهای تازه دیگر اجازه فعالیت ندارند. حالا این اتفاق به تعبیر بسیاری لاکچری کردن سفر در کشور عزیزمان ایران هست. این عنوان در شرایطی رخ می دهد که حداقل دستمزد در کشور عزیزمان ایران ٩٣٠ هزار تومان است و اگر بخواهیم میانگین بهای اقامت یک شبانه روز در هتل را ٣٠٠ هزار تومان در نظر بگیریم یک خانواده کارگری با حقوق یک ماه خود تنها ٣ روز می تواند در هتل اقامت کند.

مسافران بی‌خانه

«صدور پروانه بهره برداری جهت منزل های مسافر از سوی معاون گردشگری شرکت میراث فرهنگی و گردشگری متوقف شد.» دستوری که به صورت شفاهی در جلسه معاون گردشگری شرکت با مسئولان استانی صادر شده، قرار است صنعت هتلداری را از رکود نجات داده و آن را در مسیر رونق قرار دهد. رکودی که فعالان اقتصادی و کارشناسان حوزه گردشگری ریشه آن را در قیمت های نجومی هتل ها و سطح پایین معیشت اکثر خانوارهای ایرانی می دانند. مرور شاخص های تورمی بخوبی نشان می دهد که این بخش همواره طی سال های اخیر تورمی بالاتر از قیمت میانگین کلی داشته هست. به عنوان نمونه در آذرماه امسال قیمت تورم بخش هتل نسبت به مدت مشابه سال قبل ١٢,٣ درصد زیاد کردن یافته است.

از طرفی مقايسه ها نشان مي دهد قيمت هتل هاي دو تا پنج ستاره در شهرهاي شيراز، كيش، پایتخت کشور عزیزمان ایران و مشهد از قيمت هتل هاي مشابه در دوبي، استانبول، كوالالامپور، آنكارا و… بيشتر هست، گردشگري بعد از صنعت نفت و ماشین سازي سومين صنعت پولساز دنياست، براساس آمارهاي جهاني، ايران در ميان كشورهايي كه جذابيت هاي گردشگري دارند، دهمين كشور دنیا هست؛ با این وجود نتوانسته از ظرفیت داشته اش به خوبی استفاده کند.

با از بین بردن منزل مسافرها سفر در کشور عزیزمان ایران لاکچری می شود مدیر کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران: از بین بردن منزل مسافر تنها پاک کردن صورت مسأله اس

قاجاری، مدیر کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران در این باره به «شهروند» می گوید: دولت بهتر است به جای پاک کردن صورت مسأله، شرایط را جهت ساماندهی منزل مسافرها فراهم کند. او اعتقاد است با هزینه دو شب اقامت در یک هتل ٥ستاره ایرانی می توان یک تور به آنتالیا رفت.

هر ٦ جهانگرد یک شغل ایجاد می کند

براساس اعلام شرکت جهاني جهانگردي، ورود هر شش جهانگرد خارجي به داخل كشور يك شغل و ۶۰مسافر داخلي يك شغل ايجاد مي كند با اين حال و با وجود درآمدهاي ديگر، ولی صنعت گردشگري كشور ما هيچ اقدام مشخصي براي افزايش ورودي گردشگران و كاهش قيمت سفر به ايران انجام نداده هست. بخش سفر و گردشگری در دهه های گذشته اثبات کرده که می تواند یکی از محرک های مهم رشد اقتصادی باشد. این بخش در حدود ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را به خود تخصیص داده شده است داده است.

با هزینه دو شب اقامت در هتل های تهران، یک تور آنتالیا بروید

مسافران بی‌خانه

«خدماتی که در هتل های کشور عزیزمان ایران ارایه می شود تفاوت چندانی ندارد ولی بعضی از هتلداران قیمت های نجومی را جهت یک شب اقامت از گردشگر دریافت می کنند. به عنوان مثال هزینه اقامت در هتل های پایتخت کشور عزیزمان ایران که یک شهر اداری محسوب می شود بین ٣٠٠ تا ١,٧٨ میلیون تومان هست. درحالی چنین قیمت هایی جهت اقامت از گردشکران مطالبه می شوند که مسابقه شدید بین تورهای خارجی که به ازای یک سفر ٤ روزه و ٣ شب از مسافران بین ٢٠٠ تا ٣٠٠دلار طلب می کنند حسابی داغ است». مدیر کمیسیون گردشکری اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران با اشاره به این توصیه ادامه می دهد: طبیعی است که گردشگران داخلی هم ترجیح بدهند سفرهای خارجی بروند و اینگونه گردشگری داخلی هر روز ضعیف و ضعیف تر شود.

او نظام قیمت گذاری در هتل های کشور را مورد انتقاد قرار داد و اضافه کرد: به علت کم کردن گردشگران در بعضی از فصول سال، مراکز اقامتی و هتل ها، قیمت ها را در فصل های پر گردشگر به قدری زیاد کردن می دهند که کم کردن درآمد در سایر ماه ها را پوشش دهد. این واکنش‌ها انگیزه مسافران را جهت اقامت در هتل ها کم کردن می دهد.

با از بین بردن منزل مسافرها سفر در کشور عزیزمان ایران لاکچری می شود مدیر کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران: از بین بردن منزل مسافر تنها پاک کردن صورت مسأله اس

هزینه اقامت در هتل تک ستاره شبی

٢٠ تا ٢٥ هزار تومان

هرچند که بسیاری از فعالان بخش شخصی و کارشناسان حوزه گردشگری هزینه اقامت در هتل های کشور عزیزمان ایران را بسیار بالاتر از استانداردهای جهانی می دانند، جمشید حمزه زاده، مدیر جامعه هتلداران با اشاره به این توصیه که ٧٠ درصد هتل های کشور عزیزمان ایران درجه یک تا ٣ هستند، به «شهروند» می گوید: درحال حاضر هزینه اقامت در یک هتل تک ستاره در شهر پر رفت و آمدی همچون مشهد با در نظر گرفتن ٣ وعده غذایی به ازای هر نفر ٢٠ تا ٢٥ هزار تومان است درحالی که هزینه اسکان در منزل مسافر که از شرایط بهداشتی و امنیتی مناسبی برخوردار نیستند، بیش از اینهاست.

مسافران بی‌خانه

او با بیان این که هتل های کشور بدون انجام نیازسنجی درحال ساخته شدن هستند، افزود: مدام از ساخت هتل های پنج ستاره در کشور عزیزمان ایران سخن به میان می آید درحالی که مشتریان ما به دنبال هتل های سه ستاره هستند. این بدان معناست که نیازسنجی ها نیز دچار نقص است.

آنگونه که آمارها نشان می دهد در کشور ما ١٢٤٠ هتل وجود دارد که ١٤٠ واحد از این هتل ها چهار یا پنج ستاره هستند. تعداد٧٨٠هتل آپارتمان و ١٢٠٠ مهمانپذیر نیز وجود دارد و در عین حال، اقامتگاه های بوم گردی درحال گسترش هست. طبق بررسی های صورت گرفته در اتاق بازرگانی نشان می دهد که ٨٠٠مرکز اقامتی تازه در دست ساخت است و ١٩٥ هزار نفر به صورت مستقیم و ٥٠٠ هزار نفر به صورت غیرمستقیم در صنعت هتلداری شاغل هستند.

خانه مسافرهایی که شبی ٣ میلیون تومان اجاره داده می شوند

برخی از منزل مسافر ها در ایام پیک مسافر تا ٣ میلیون تومان هم اجاره داده می شوند، این بخشی از گفته های مدیر جامعه هتلداران است که اعتقاد است عدم پرداخت مالیات و نداشتن سیستم مالی براق یک فضای غیررقابتی بین منزل مسافرها و هتل های کشور به وجود آورده است.

اما همه پرسشها هتل ها به همین موارد ختم نمی شود. حمزه زاده با بیان این که درآمد هتل ها در دنیا از سه فاکتور اقامت، غذا و تفریح کسب می شود، ادامه داد: در کشور عزیزمان ایران ولی منابع درآمدی هتل به دو فاکتور اقامت و غذا محدود می شود و از بین بردن تفریحات، ضمن کم کردن درآمد آنها، جاذبه ارزش را نیز کمرنگ می کند.

این فعال حوزه هتلداری اعتقاد است: قیمت تمام شده است هتلداری در کشور عزیزمان ایران بالاست.زمین در شهرهای ترکیه به قیمت های اندک و حتی رایگان در اختیار سرمایه گذاران در این بخش گذاشته می شود ولی هتلداران کشور عزیزمان ایران در شهرهایی بزرگ همچون پایتخت کشور عزیزمان ایران ناچارند میلیاردها تومان جهت خرید زمین ملک هزینه کنند. قیمت سود تسهیلاتی که در اختیار سرمایه گذاران در این بخش قرار داده می شود، تک رقمی و حتی زیر ٥ درصد است ولی ما ناچاریم وام با سود ٣٠ درصدی از نظام بانکی دریافت کنیم. معافیت های مالیاتی هتلداران و فعالان در صنعت گردشگری از دیگر نکاتی است که نشان می دهد مقایسه قیمت هتل در کشور عزیزمان ایران با کشورهای همسایه غیرمنطقی جلوه می کند. مگر سایر شاخص های اقتصادی ما همانند ترکیه و دیگر کشورهاست که قیمت هتل هایمان هم مثل آنها باشد.

پاک کردن صورت مسأله

با وجود تمامی این گفته ها نمی توان پرسشها صنعت هتلداری را بر گردن منزل مسافرها انداخت و با از میدان به درکردن آنها بی آنکه جایگزینی جهت آنها تعیین شود، انتظار رونق صنعت گردشگری در کشور عزیزمان ایران را داشت.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران که ممنوع اعلام کردن اسکان در منزل مسافرها را پاک کردن صورت مسأله می داند، فعالیت هتل های کپسولی در کشورهای اروپایی را مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد: در همه جای دنیا خدمات متفاوتی جهت گروه های درآمدی متفاوت ارایه می شود. نمی توان سفر را لاکچری کرد و شرایط سفر را جهت گروه هایی با درآمدهای میانگین و ضعیف از بین برد. بهتر است دولت شرایط سامان دهی این منزل مسافرها را فراهم کند تا هم بتواند از آنها مالیات بگیرد و هم امکان بازرسی و نظارت بر عملکرد آنها وجود داشته باشد.

به گفته این فعال بخش خصوصی، حداقل دستمزد در کشور عزیزمان ایران حدود ٩٠٠ هزار تومان هست. نمی توان از کسی که کمتر از یک میلیون تومان حقوق می گیرد انتظار داشته باشیم که تمام درآمد یک ماه خود را صرف اسکان در یک هتل کند. این خانواده می تواند با اجاره یک منزل به قیمت ٥٠ هزار تومان شرایط را جهت اسکان ٥نفر یا حتی زیاد فراهم کند .

درحالی که جهت اجاره یک سوییت در هتل در ایده آل ترین شرایط باید حداقل ٣٠٠ هزار تومان یعنی ٦ برابر زیاد از منزل مسافر پول پرداخت کنند. قاجاری، مدیر کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی البته اعتقاد است هنوز راه های زیادی وجود دارد که می توان با تکیه بر آنها رونق را به مراکز گردشگری بازگرداند. «برای مثال در اغلب شرکت ها مبلغی را به عنوان کمک هزینه سفر در اختیار کارکنان خود قرار می دهند و این مبالغ در موارد دیگری هزینه می شود. حال آن که می توان برنامه سفر کارکنان دولت را جهت مقاطعی که پیک کار هتل ها نیست، طراحی کرد.»

۱۰ کشور برتر گزارش مسابقه پذیری

براساس گزارش٢٠١٧ مجمع جهانی اقتصاد، کشور اسپانیا جهت دومین بار، رتبه اول را در شاخص مسابقه پذیری سفر و گردشگری به خود تخصیص داده شده است داده هست. بعد از آن به ترتیب کشورهای فرانسه، آلمان، ژاپن، انگلستان، ایالات متحده آمریکا، استرالیا، ایتالیا، کانادا و هلند به ترتیب رتبه های دوم تا دهم شاخص مسابقه پذیری سفر و گردشگری را به خود تخصیص داده شده است داده اند. در این میان اروپا – با دارا بودن شش کشور از میان ١٠کشور برتر این شاخص- بار دیگر منطقه ای با بیشترین اقتصادهای مسابقه پذیر و بالاترین سطح میانگین مسابقه پذیری منطقه ای هست. با این حال منطقه آسیا- اقیانوسیه به عنوان بهبودیافته ترین منطقه در بین مناطق متفاوت ظهور کرده است.

با توجه به اهمیت بررسی منطقه ای در حوزه گردشگری، بخش هایی از این گزارش به بررسی عملکرد کشورها در پنج گروه منطقه ای اروپا و اوراسیا، آمریکا، آسیا- اقیانوسیه، خاورمیانه و شمال آفریقا، جنوب صحرای آفریقا می پردازد. جهت هر کدام از این مناطق عملکرد چند کشور بررسی شده است تا مشخص شود که چگونه نتیجه های گزارش منطقه ای می توانند در یک سطح ملی تفسیر شوند

محروم کردن مردم مناطق محروم از درآمد مشروع با یک تصمیم اشتباه

صدور پروانه بهره برداری جهت منزل های مسافر از سوی معاون گردشگری شرکت میراث فرهنگی و گردشگری متوقف شده است هست. این دستور که ظاهرا به صورت شفاهی در جلسه معاون گردشگری شرکت با مسئولان استانی صادر شده است به بهانه خالی بودن ظرفیت هتل ها و ضرورت تکمیل این ظرفیت ها ابلاغ شده است هست. محمد محب خدایی در توجیه این تصمیم تصریح کرده است «باید ظرفیت اشغال هتل ها در حدی قرار بگیرد که منزل مسافر تهدیدی جهت آن نشود!» این توجیه درحالی از سوی معاون گردشگری شرکت میراث فرهنگی جهت توقف صدور پروانه منزل های مسافر مطرح شده است که فلسفه فعالیت منزل های مسافر و اضافه شدن آنها به تأسیسات گردشگری مورد تأیید قانون در بازبینی سال ٩٤ آیین نامه مربوط، فراهم آوردن زمینه اصلاح کیفیت سفر جهت اقشار میانگین و کم درآمدی است که توان پرداخت هزینه های سنگین در هتل ها را ندارند.

دغدغه شرکت میراث فرهنگی جهت کمک به هتل ها البته دور از فهم نیست ولی توصیه عجیب در این دغدغه، قربانی کردن فعالیت حدود ٢٥٠ هزار نفری است که به صورت بالقوه در مناطق گردشگری کشور با عضویت در منزل های مسافر می توانند درآمد براق و قابل اتکایی از محل معرفی و اجاره محل اقامت به مسافرانی که قصد اقامت در هتل ها را ندارند، بدست آورند. مرور شاخص های تورمی بخوبی نشان می دهد که این بخش همواره طی سال های اخیر تورمی بالاتر از قیمت میانگین کلی داشته هست. به عنوان نمونه در آذرماه امسال قیمت تورم بخش هتل نسبت به مدت مشابه سال قبل ١٢,٣ درصد زیاد کردن یافته است.

آیا با فرض این که توقف صدور پروانه های تازه جهت منزل های مسافر آن هم در آستانه آخر سال و تعطیلات سال نو به پر شدن ظرفیت هتل ها کمک کند، این پذیرفتنی است که عده زیادی از مردم بومی مناطق مسافرپذیر را از درآمد براق و قانونی محروم کرد؟ آیا این ممنوعیت به زیاد کردن عدم شفافیت، امنیت و پنهانی شدن فعالیت های اقتصادی جامعه منجر نخواهد شد؟

سهیلا روزبان/ شهروند

واژه های کلیدی: ایران | مسافر | ایرانی | مسافران | گردشگری | گردشگری | بازرگانی | خانه مسافر

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs